Via ferraty nad Jeziorem Garda

 

Co to takiego via ferrata? Coraz częściej turyści zadają sobie takie pytanie. Forma aktywności, jaką jest chodzenie po via ferratach, wciąż zyskuje na popularności. Rośnie liczba turystów zainteresowanych via ferratami.

Szlaki via ferrata oznaczają w dosłownym tłumaczeniu z włoskiego „żelazne drogi”. Via ferraty można scharakteryzować jako trasy kwalifikowanej górskiej turystyki, posiadające sztuczne ułatwienia jak np. stalowe drabinki, liny, kotwy. Szlaki te poprowadzono w terenie, który bez tych ułatwień mógłby być dostępny co najwyżej dla wspinaczy. Via ferraty dzięki zastosowaniu wspomnianych powyżej sztucznych ułatwień oraz sprzętu asekuracyjnego przeznaczonego do chodzenia po via ferratach pozwalają nam pokonywać skalne ściany i granie. Po via ferratach może chodzić zwykły turysta, nie będący wspinaczem.  Nie trzeba więc poświęcać sporej części życia na specjalistyczny trening fizyczny i techniczny. Nie trzeba też posiadać umiejętności i wiedzy w temacie zakładania punktów asekuracyjnych oraz budowy stanowisk asekuracyjnych.

Turystyka via ferratowa wymaga tylko podstawowych umiejętności poruszania się w eksponowanym terenie. Z pewnością w przypadku najtrudniejszych via ferrat  doświadczenie wspinaczkowe się jednak przyda. Natomiast łatwe via ferraty są do przejścia przez każdą przeciętnie sprawną i zdrową osobę nie posiadającą przygotowania wspinaczkowego. Po via ferratach mogą wędrować też dzieci, o ile tylko ich wzrost umożliwia dosięgnięcie do stopni, chwytów bądź lin, potrzebnych do pokonania trasy via ferrata.

Turystyka via ferratowa jest bardzo prosta pod względem technicznym. W turystyce via ferratowej używa się kasku wspinaczkowego, uprzęży wspinaczkowej i specjalnego zestawu dwóch  lonży via ferrata. Przypinamy je do ułatwień ubezpieczających via ferratę, głównie odcinków stalowej liny zamontowanej wzdłuż via ferraty. Lonże via ferrata wpina się do lin na zmianę, dzięki czemu zawsze jest się przypiętym co najmniej jedną lonżą via ferratą. Lonże via ferratą dodatkowo posiadają absorber, który zapobiega urazom kręgosłupa w efekcie szarpnięcia w przypadku upadku na via ferracie i zawiśnięcia na lonży via ferrata. Turystyka na via ferratach jest zatem bezpieczną formą turystyki.

Opis

Nazwa Via ferraty po włosku – a właśnie we Włoszech powstała idea tych tras turystycznych – oznacza żelazne drogi. Via ferraty są trasami turystycznymi, poprowadzonymi w górach w trudno dostępnym terenie. Zamontowane na via ferratach sztuczne ułatwienia – stalowe liny, szczeble, drabinki czy kotw – sprawiają, że via ferraty pozwalają turystom pokonywać ściany czy granie skalne, które bez tych udogodnień byłyby możliwe do przejścia jedynie dla najlepszych wspinaczy albo nawet całkiem niemożliwe do przejścia.

Wspinanie się po via ferratach nie wymaga specjalistycznego przygotowania. Technicznie turystyka via ferratowa jest prosta niczym poruszanie się po parku linowym. Na via ferraty można zatem zabierać także dzieci. Ważne jednak, aby ich wzrost pozwalał na dosięgnięcie metalowych ułatwień, umieszczonych na via ferracie. Trudności via ferrat określa się na skali od A do G. Trudne via ferraty rekomendowane są tylko dla turystów z doświadczeniem na łatwiejszych trasach typu via ferrata. Warto też aby osoby te miały pewne doświadczenie wspinaczkowe oraz opanowały techniki wspinaczkowa. Z pewnością przyda się to na trudniejszych via ferratach.

Chcąc wspinać się po via ferratach należy wyposażyć się w uprząż wspinaczkową na via ferraty, specjalny zestaw dwóch lonży via ferrata oraz kask wspinaczkowy na via ferraty. Lonże via ferrata wpina się  naprzemiennie do liny stalowej poprowadzonej wzdłuż via ferraty, czasem także do innych metalowych ułatwień. Pozwala to cały czas być asekurowanym lonżą via ferrata. Lonża via ferrata ma ponadto specjalny absorber. Przy szarpnięciu w razie upadku z via ferraty i zawiśnięciu na lonży via ferrata chroni on przed uszkodzeniem kręgosłupa.

Grupa

4-12 osób

Czas

7 dni

Góry

Alpy, Prealpi Gardesane

Aktywność

via ferrata

Zespoły

4-6 osób

Cena

Kraj

Włochy

Poziom

podstawowy

Program wyjazdu

 1. Dzień 1 – dojazd we własnym zakresie do miejscowości Riva del Garda we Włoszech. Ewentualnie możliwość wspólnego dojazdu z prowadzącym wyprawę. Przyjazd na miejsce w godzinach nocnych.
 2. Dzień 2 – przyjazd do miejscowości Riva del Garda. Zakwaterowanie w hotelu***, czas na drzemkę i wypoczynek po podróży. Po południu zapoznanie się i dopasowanie ekwipunku via ferrata, a następnie szkolenie z zakresu asekuracji i poruszania się po ”żelaznych drogach”. Jeżeli czas i pogoda pozwolą szkolenie połączone zostanie z przejściem łatwej via-ferraty.
 3. Dzień 3-6 – przejścia kolejnych, coraz trudniejszych via-ferrat, np.:
  • Ferrata dell’Amicizia
  • Ferrata Che Guevara,
  • Ferrata Rio Sallgoni,
  • Ferrata Del Colodri,
  • Ferrata Delle Aquile.
 4. Ostateczny dobór via ferrat uzależniony będzie przede wszystkim od kondycji uczestników i warunków atmosferycznych. Będą wejścia szczytowe, pionowe ściany, wspaniałe kaniony. Jest w czym wybierać, gdyż tylko w samym rejonie Jeziora Garda jest ponad trzydzieści via ferrat. Noclegi i śniadania w hotelu.
 5. Dzień 7 – Wykwaterowanie i wyjazd. Ewentualnie dla chętnych możliwość powrotu samochodem do Polski z prowadzącym wyprawę.

Cena wyjazdu zawiera

 • opiekę 1 lidera BluEmu na 4-6 osób;
 • zakwaterowanie w trzygwiazdkowym hotelu w Riva del Garda, oddalonym o 200 metrów od jeziora Garda; w hotelu mamy do dyspozycji m.in. klimatyzowane pokoje, bezpłatne wi-fi, a także (dodatkowo płatne) atrakcje takie jak odkryty basen czy wanny z hydromasażem
 • śniadania w hotelu
 • ubezpieczenie KL i NW (w dniach akcji górskiej ubezpieczenie rozszerzone na sporty wysokiego ryzyka),
 • szkolenie z zakresu asekuracji, autoasekuracji i poruszania się po via-ferratach,
 • sprzęt niezbędny do bezpiecznego poruszania się po via-ferratach (kask, uprząż, zestaw do asekuracji)
 • lokalne przejazdy w trakcie trwania wyjazdu
 • pamiątkową koszulkę oraz buff
 • skłądkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena wyjazdu nie zawiera

 • dojazdu do miejscowości Riva del Garda i z powrotem. Możliwy jest, po wcześniejszym zgłoszeniu, dojazd wraz z prowadzącym(i) na odcinku Bielsko-Biała – Riva del Garda – Bielsko-Biała.
 • dodatkowych nie ujętych w programie posiłków, napojów, atrakcji i wycieczek fakultatywnych;
 • ewentualnych kosztów przejazdu koleją krzesełkową – ok. 34 Euro

Sprzęt

Co to takiego via ferraty? Znakomicie oddaje ich charakter tłumaczenie ich włoskiej nazwy na polski: żelazne drogi. Via ferrata to wymagająca trasa turystyczna, wyznaczona w trudnym terenie, gdzie gdyby nie zamontowane sztuczne ułatwienia mogliby przejść co najwyżej wytrawni wspinacze, albo też w ogóle byłby to teren niemożliwy do pokonania. Zamocowane do skały stalowe elementy jak liny, stopnie, bądź drabinki czy kotwy przy prawidłowej asekuracji umożliwiają pokonanie takich szlaków także przez zwyczajnego śmiertelnika.

Fot. Aleksandra Dzik

Fot. Aleksandra Dzik

Wiele szlaków via ferrata znajduje się w Europie. W Polsce niestety, chociaż rejonów skalnych jest wiele, niemalże brak jest via ferrat. W naszym kraju jest tylko jedna via ferrata, w dodatku bardzo krótka. Szczęśliwie jednak wiele via ferrat znajdziemy w niedalekich krajach Europy. Szlaki via ferrata znajdują się nawet w sąsiadujących z Polską krajach: w Czechach i Słowacji. Szukając dłuższych via ferrat, mających bardziej wysokogórski charakter, możemy udać się do krajów alpejskich. Tam znajdziemy całą masę szlaków via ferrata o każdym stopniu trudności.

Pasmem górskim najbogatszym w via ferraty o różnorodnym poziomie technicznym i długości są włoskie Dolomity. Dla początkujących miłośników via ferrat, jak i tych, którzy wspinaczkę po via ferratach chcą przeplatać z innymi aktywnościami jak np. trekkingiem, kolarstwem górskim czy windsurfingiem, z pewnością wart jest polecenia rejon via ferratowy nad Jeziorem Garda we włoskich Dolomitach. Jeśli marzysz o przygodzie, adrenalinie oraz pragniesz odwiedzić jeden z najpiękniejszych zakątków w Europie, to via ferraty nad Gardą to coś dla Ciebie.

Fot. Szymon Wawrzuta

Fot. Szymon Wawrzuta

Jezioro Garda jest rajem nie tylko dla miłośników via ferrat, ale także dla pieszych turystów, rowerzystów, wspinaczy, surferów oraz wszystkich lubiących spędzać aktywnie czas na łonie pięknej przyrody. Turystyka via ferratowa z pewnością jest jednym z najciekawszych rodzajów aktywności możliwych do uprawiania nad Jeziorem Garda.

Via ferraty umożliwiają doświadczenie jak to jest zdobywać pionowe ściany, a jednocześnie via ferraty nie wymagają wieloletniego treningu wspinaczkowego i szkolenia technicznego. Jeżeli tylko nie cierpisz na lęk wysokości, to via ferraty nad Jeziorem Garda są dla Ciebie idealną propozycja. Nie musisz posiadać doświadczenia we wspinaczce po via ferratach. Nad Jeziorem Garda jest wiele via ferrat dla początkujących. Przeszkolimy Cię też we wspinaczce po via ferratach  oraz udostępnimy sprzęt via ferrata. Z pewnością gdy posmakujesz adrenaliny „żelaznych dróg”, zechcesz tu wrócić.

Fot. Aleksandra Dzik