Via ferraty w Dolomitach Brenty

Coraz więcej turystów zadaje sobie pytanie: czym jest via ferrata?  Forma aktywności, jaką jest chodzenie po via ferratach, stale zyskuje na popularności. Coraz więcej turystów zainteresowanych jest via ferratami. W dosłownym tłumaczeniu z włoskiego Via ferraty to „żelazne drogi”. Najłatwiej opisać można via ferraty jako wymagające szlaki turystyczne w górach, zaopatrzone w sztuczne ułatwienia. Te ułatwienia to stalowe liny, kotwy oraz drabinki. Trasy via ferrata poprowadzone są w terenie, który bez wspomnianych ułatwień dostępny byłby tylko dla wspinaczy. Dzięki via ferratom możemy więc pokonywać skalne granic i ściany przy użyciu tych właśnie sztucznych ułatwień, a także sprzętu asekuracyjnego przeznaczonego do chodzenia po via ferratach. Via ferraty są możliwe do pokonania dla osób nie będących wspinaczami, nie poświęcających sporej części życia na specjalistyczny trening fizyczny i techniczny, a także nie posiadające umiejętności i wiedzy w tematyce budowy stanowisk asekuracyjnych czy zakładania punktów asekuracyjnych.

Wędrówki po via ferratach wymagają tylko podstawowych umiejętności przemieszczania się w terenie eksponowanym. W przypadku trudniejszych via ferrat doświadczenie wspinaczkowe na pewno się przyda. Ale na łatwych via ferratach da sobie radę każda przeciętnie sprawna i zdrowa osoba nie mająca przygotowania wspinaczkowego. Na via ferratach wspinać się mogą też dzieci, których wzrost pozwala na dosięgnięcie stopni i chwytów, a także lin, zamontowanych na szlakach via ferratą.

Turystyka via ferratowa jest bardzo prosta technicznie. Chodząc po via ferratach używamy uprzęży wspinaczkowej, kasku wspinaczkowego, a także zestawu dwóch lonży via ferrata. Lonże przypinamy do sztucznych ułatwień zabezpieczających via ferratę, czyli głównie do odcinków stalowej liny biegnącej wzdłuż via ferraty. Lonże via ferrata wpina się do lin na zmianę. Dzięki temu zawsze pozostaje się przypiętym co najmniej jedną lonżą via ferrata do liny. Lonże via ferratą mają też absorber. Zapobiega on urazom kręgosłupa w efekcie szarpnięcia w sytuacji upadku z via ferraty i zawiśnięcia na lonży via ferrata. Turystyka na via ferratach jest więc bezpiecznym rodzajem turystyki.

Opis

Via ferraty to po wlosku żelazne drogi. Via ferraty są trasami turystycznymi poprowadzonymi w górach w trudno dostępnym terenie. Jest on możliwy do przejścia dzięki sztucznym ułatwieniom zamontowanym na via ferratach. Te ułatwienia to: stalowe liny, szczeble, drabinki, kotwy. Via ferraty pozwalają turystom pokonać ściany oraz granie skalne. Bez tych ułatwień teren taki byłby dostępny być może tylko dla wytrawnych wspinaczy, a być może zupełnie niemożliwy do przejścia.

Trudności via ferrat określa się na skali od A do G.

Do chodzenia po via ferratach nie potrzeba specjalistycznego przygotowania. Turystyka via ferratowa jest technicznie prosta, przypomina chodzenie po parku linowym. Dlatego na via ferratach mogą wspinać się także dzieci, jeśli ich wzrost pozwala dosięgnąć metalowych ułatwień na via ferracie. Natomiast trudne via ferraty polecamy jedynie dla osób z doświadczeniem na łatwiejszych trasach via ferrata. Na trudnych via ferratach przyda się także pewne doświadczenie wspinaczkowe oraz opanowanie technik wspinaczki.

Chcąc wspinać się na via ferratach należy zakupić sprzęt via ferrata: uprząż wspinaczkową na via ferraty, kask wspinaczkowy na via ferraty, a także specjalny zestaw dwóch lonży via ferrata. Lonże via ferrata wpina się do odcinków stalowej liny poprowadzonej wzdłuż trasy lub innych metalowych ułatwień, na zmianę. W efekcie cały czas jesteśmy asekurowani za pomocą lonży via ferrata. Lonże via ferrata posiadają również specjalny absorber. Chroni on nas przed uszkodzeniem kręgosłupa przy szarpnięciu w razie upadku z via ferraty i zawiśnięcia na lonży via ferrata.

Grupa

4-12 osób

Czas

9 dni

Góry

Dolomity Brenty

Aktywność

via ferrata

Zespoły

4 osoby

Cena

Kraj

Włochy

Poziom

średni

Program wyjazdu

 1. Dzień 1 – dojazd we własnym zakresie do Włoch do miejscowości Pietramurata w Dolomitach Brenty (ewentualnie w przypadku większej grupy dla chętnych możliwość dojazdu samochodem z Polski z współprowadzącym wyprawę). Przyjazd na miejsce w nocy.
 2. Dzień 2 – zakwaterowanie w 4-osobowych domkach z kuchnią, łazienką, dostępem do wi-fi i basenem. Odpoczynek po podróży, zakupy. Przeszkolenie uczestników w zakresie bezpieczeństwa w górach i poruszania się po via ferratach – zajęcia w terenie na jednej z okolicznych via ferrat.
 3. Dzień 3 – rano przejazd do miejscowości Madonna di Campiglio, przejazd kolejką na Passo Groste w Dolomitach, skąd rozpoczniemy pierwszą część via ferraty delle Bocchette Alta. Nocleg ze śniadaniem w schronisku Tuckett na wysokości 2273m n.p.m.
 4. Dzień 4 – po śniadaniu kolejna część via ferraty delle Bocchette Alta, nocleg i śniadanie w schronisku Alimonta na wysokości 2580m n.p.m.
 5. Dzień 5 – po śniadaniu kontynuacja via ferraty – cześć delle Bocchette Centrale, nocleg w schronisku Pedrotti na wysokości 2487m n.p.m.
 6. Dzień 6 – po śniadaniu wyjście na kolejną cześć via ferraty – delle Bocchette dell’ Ideale, nocleg w schronisku Agostini na wysokości 2405m n.p.m.
 7. Dzień 7 – po śniadaniu kilkugodzinne zejście przez góry do miejscowości Molveno, przejazd na miejsce zakwaterowania w Pietramuracie
 8. Dzień 8 – rano czas wolny na odpoczynek, zakupy, zwiedzanie miejscowości Arco. Następnie wyjazd do domów. Ewentualnie dla chętnych możliwość powrotu samochodem do Polski z współprowadzącym wyprawę.

Cena wyjazdu zawiera

 • opiekę 1 lidera BluEmu na 4 osoby;
 • 3 noclegi w domkach 4-osobowych z kuchnią i łazienką
 • 4 noclegi w schroniskach górskich na wysokości ok. 2500m n.p.m.;
 • wyżywienie – śniadania i obiadokolacje – w schroniskach
 • sprzęt niezbędny do bezpiecznego poruszania się po via-ferratach (kask, uprząż, lonża via ferrata);
 • lokalne przejazdy w trakcie trwania wyjazdu: przejazd z Pietramuraty do Madonny di Campiglio, z Molveno do Pietramuraty po zejściu z gór oraz dwa przejazd z Pietramuraty do Arco;
 • przejazd kolejką wysokogórską z miejscowości Madonna di Campiglio na Passo Groste 2442m n.p.m.
 • ubezpieczenie specjalistyczne KL i NW ( w dniach działalności górskiej rozszerzone o sporty wysokiego ryzyka)
 • pamiątkową koszulkę oraz buffa
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena wyjazdu nie zawiera

 • dojazdu do Pietramuraty i z powrotem;
 • dodatkowych nie ujętych w programie posiłków, napojów, atrakcji i wycieczek fakultatywnych.

Sprzęt

Co to takiego via ferraty? Dobrze oddaje to tłumaczenie ich nazwy z włoskiego na język polski: żelazne drogi. Vai ferraty to więc wymagające trasy turystyczne, poprowadzone w terenie,  gdzie gdyby nie sztuczne ułatwienia, poruszać mogliby się co najwyżej bardzo dobrzy wspinacze, a może nawet dla nich byłyby to ściany ni do przejścia. Zamocowane do skały stalowe elementy takie jak liny, kotwy, stopnie czy drabinki w połączeniu z zastosowaniem asekuracji sprawiają, że takie szlaki może pokonać także zwyczajny śmiertelnik.

Szlaki via ferrata są liczne w Europie. Niestety w Polsce, mimo że rejonów skalnych mamy duzo, to jednak via ferratniemal nie ma via ferrat. W Polsce mamy jedną i to krótką  via ferratę. Za to sporo via ferrat znajduje się w innych krajach Europy. Szlaki via ferrata są nawet u naszych sąsiadów, w Czechach i na Słowacji. Jeżeli natomiast szukamy via ferrat długich i mających bardziej wysokogórski charakter, to warto pojechać do dowolnego z krajów alpejskich. Tam z pewnością znajdziemy mnóstwo tras via ferrata na każdym stopniu trudności.

Fot. Aleksandra Dzik

Fot. Marta Sokołowska

Pasmo górskie, gdzie jest najwięcej via ferrat na każdym poziomie technicznym oraz różnej długości są włoskie Dolomity. Dla początkujących amatorów via ferrat z pewnością warte polecenia jest wybranie się w rejon via ferratowy, gdzie via ferraty są krótsze i możliwe do przejścia w ciągu niecałego dnia. Taki rejon jest np. nad Jeziorem Garda we włoskich Dolomitach.

Dla osób posiadających już pewne doświadczenie w zakresie wędrówek po via ferratach, jak również po górach w ogóle, ciekawą propozycją może być wyjazd na via ferraty w Dolomitach Brenty. To tam znajduje się via ferrata uznawana za najpiękniejszą w całych Dolomitach. Ten wyjazd na via ferraty to niezwykła przygoda w środku najbardziej niedostępnej i odosobnionej grupy Dolomitów – w Dolomitach Brenty. Strzeliste szczyty Dolomitów Brenty, na które wspinać się można trasami via ferrata, osiągają wysokość ponad trzy tysiące metrów.

Najciekawszą i najpopularniejszą via ferratą w tym regionie jest piękna i długa via ferrata delle Bocchette. Ta via ferrata została poprowadzona granią główną Dolomitów Brenty. Wędrówka tą via ferratą dostarcza niesamowitych przeżyć i emocji, a także niezapomnianych widoków, które zapierają dech w piersiach. Właśnie dlatego ta via ferrata nazywana jest najpiękniejszą żelazną percią, czyli via ferratą, w całych Dolomitach!

Wyprawa na via ferraty Dolomitów Brenty jest przygodą dla wytrawnych miłośników via ferrat. Wędrówka tą via ferratą to świetna propozycja dla sprawnych turystów górskich posiadających  co najmniej podstawowe doświadczenie w przemierzaniu via ferrat. Wędrując tą via ferratą przemieszczamy się między schroniskami górskimi, w których zatrzymujemy się na noclegi.

Fot. Marta Sokołowska

Fot. Marta Sokołowska

Wyprawa na via ferraty w Dolomitach Brenty jest idealnym pomysłem dla tych wszystkich miłośników via ferrat, dla których kilkugodzinne trasy „żelaznymi drogami”, czyli via ferratami, pod które można podjechać autem z hotelu, to już za mało. Via ferrata delle Bocchette to świetna trasa via ferrata dla osób, chcących połączyć zamiłowanie do wędrówek wysokogórskich z pasją wspinaczki po via ferratach. Ta jak i inne via ferraty w Dolomitach Brenty z pewnością ich nie zawiodą.