Opis

Nasz trekking w Ukrainie to dziewięć intensywnych dni, spędzonych w kontakcie z dziką naturą, a częściowo także kulturą i historią. Trekking, spływ kajakowy, a do tego wspaniałe nieznane zabytki Ukrainy. Wszystko to w malowniczej scenerii wśród bujnej przyrody.

Wyprawę rozpoczyna trekking przez najpiękniejsze a zarazem najdziksze rejony Gorganów. Z Osmołody, najbardziej znanego punktu wypadowego w to pasmo, przejdziemy do zagubionej na końcu świata wioski Czernik. Tam odpoczniemy w prowadzonej przez Polaków chatce. Następnie przejedziemy nad brzegi Dniestru, gdzie czeka nas dwudniowy spływ kajakami przez jeden z najbardziej malowniczych odcinków biegu tej rzeki. Na zakończenie zwiedzimy kilka bogatych w polskie zabytki miast jak Buczacz, Jazłowiec, Ternopil oraz oczywiście Lwów.

Wszystkie te atrakcje dostępne są w zasadzie dla każdego. Na wyjeździe na Ukrainę poradzi sobie nawet przeciętny „niedzielny turysta”, chodzący w wolnych chwilach po Beskidach. Doświadczenia kajakowego również mieć nie trzeba: spływ zaczyna się od podstawowego szkolenia. Wystarczy więc jedynie odpowiednia doza entuzjazmu i chęci przeżycia przygody na łonie natury i możemy ruszać!

Grupa

6-12 osób

Czas

9 dni

Góry

Gorgany

Aktywność

trekking/kajaki

Zespoły

6-12 osób

Cena

2200 PLN

Kraj

Ukraina

Poziom

podstawowy

Program wyjazdu

 1. Dzień 1 – rano czas na dojazd we własnym zakresie (możliwość wspólnego dojazdu z Krakowa z prowadzącym trekking) na przejście graniczne między Polską a Ukrainą w Medyce – Szehyni. Wspólne przekroczenie granicy najszybszym wariantem – przejściem pieszym. Następnie przejazd do miejscowości Osmołoda u podnóża Gorganów. Zakwaterowanie i nocleg w pensjonacie.
 2. Dzień 2 – wycieczka piesza szlakiem czerwonym na Wysoką i Igrowiec (ok. 6-7 godz.). Nocleg w namiotach na przeł. Borewka.
 3. Dzień 3 – przejście, nadal szlakiem czerwonym, przez Wielką (1836 m n.p.m.) i Małą (1818m n.p.m.) Sywulę, na polanę Stremena. Zejście szlakiem zielonym do dol. Potoku Maksymiec (ok. 7-8 godz.). Nocleg w namiotach powyżej wioski Maksymiec.
 4. Dzień 4 – przejście przez wioskę Maksymiec, następnie bez szlaku przez przełęcz i polanę Bereznyj, do wioski Czernik (ok. 5-6 godz.). Nocleg w namiotach przy prowadzonej przez Polaków chatce „Jędrykowa Sadyba”.
 5. Dzień 5 – do wyboru: wycieczka pozaszlakowa w dzikie rejony Gorganów (jeśli będą siły i chęci, możliwość wycieczki dwudniowej z namiotem, powrót do chatki dnia 6) lub odpoczynek w chatce. Nocleg w namiotach przy „Jędrykowej Sadybie”.
 6. Dzień 6 – do wyboru: wycieczka pozaszlakowa w dzikie rejony Gorganów lub odpoczynek w chatce. Po południu przejazd do Bystricy (Rafajłowej). Obiadokolacja oraz impreza kończąca górską część wyjazdu. Nocleg w pensjonacie.
 7. Dzień 7 – przejazd z Bystricy (Rafajłowej) do okolic miejscowości Niżnik nad Dniestrem. Szkolenie z techniki poruszania się katamaranem oraz zasad bezpieczeństwa. Spływ 17 km do miejscowości Bydzyn. Po drodze podziwianie malowniczych wybrzeży Dniestru, skał, a także kompleksu jaskiń koło miejscowości Odaiw. Nocleg w obozowisku pod namiotami.
 8. Dzień 8 – spływ ok. 15 km do miejscowości Dolina. Po drodze zwiedzanie położonego w miejscowości Koropce pałacu grafa Badeni z pocz. XXw, otoczonego parkiem bogatym w stare drzewa, m. in. platany, z atrakcjami takimi jak sztuczny wodospad czy skalny kościółek. Przejazd przez Buczacz (postój na krótkie zwiedzanie miasta z wieloma polskimi zabytkami) do Jazłowca. Wieczorne zwiedzanie malowniczego miasta bogatego w polskie zabytki. Nocleg w zabytkowym klasztorze.
 9. Dzień 9 – przejazd przez Ternopil (krótka przerwa na zwiedzanie) do Lwowa. Zwiedzanie zabytkowego centrum miasta. Po południu powrót do Polski (ponownie ze względu na oszczędność czasu przekroczenie granicy pieszo na przejściu w Szegini).

Cena wyjazdu zawiera

 • opiekę 1 lidera BluEmu na grupę 6-11 osób;
 • wszystkie wymienione w programie przejazdy lokalne;
 • wszystkie wymienione w programie noclegi w pensjonatach, schroniskach i pod namiotami zapewnionymi przez BluEmu;
 • wyżywienie w górach (2 posiłki dziennie – śniadania i obiadokolacje – w standardzie turystycznym, przygotowywane wspólnie z prowadzącym wyprawę). Wyżywienie dostępne jest w wersji mięsnej oraz jarskiej (zawiera rybę). Inne wersje (np. wegańska, bezglutenowa) są dostępne po odpowiednio wczesnym poinformowaniu i za dopłatą
 • 2-dniowy spływ katamaranami po wodach Dniestru wraz z opieką miejscowego przewodnika i instruktora
 • wypożyczenie sprzętu (katamarany, wiosła, kapoki) na spływ oraz przeszkolenie w posługiwaniu się nim
 • ubezpieczenie KL i NNW przez cały czas trwania wyjazdu
 • pamiątkową koszulkę oraz buff
 • skłądkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena wyjazdu nie zawiera

 • dojazdu do przejścia granicznego w Szegini i z powrotem
 • posiłków i napojów w restauracjach, barach
 • biletów wstępu do zwiedzanych obiektów
 • wycieczek i atrakcji fakultatywnych

Sprzęt