Via ferrata Triglav

Co to jest via ferrata? Coraz częściej turyści zadają sobie to pytanie. Bowiem forma aktywności, jaką jest chodzenie po via ferratach, sale zyskuje na popularności. Coraz to więcej osób zaczyna interesować się via ferratami.

Via ferraty w tłumaczeniu dosłownym z włoskiego oznaczają, „żelazne drogi”. Via ferraty najprościej opisać można jako wymagające szlaki turystyczne w górach, wyposażone w sztuczne ułatwienia: stalowe drabinki, liny, kotwy, zamontowane w terenie, który bez tych sztucznych ułatwień dostępny byłby tylko dla wspinaczy. Via ferraty pozwalają nam więc na pokonywanie ścian czy grani skalnych z użyciem wymienionych wyżej sztucznych ułatwień, jak również sprzętu asekuracyjnego zaprojektowanego do chodzenia po via ferratach. Via ferraty można pokonywać nie będąc wspinaczem. Zatem nie musimy poświęcać sporej części życia na specjalistyczny trening fizyczny i techniczny, nie musimy też posiadać wiedzy i umiejętności na temat budowy stanowisk asekuracyjnych czy zakładania punktów asekuracyjnych.

Wędrówki po via ferratach wymagają tylko podstawowych umiejętności poruszania się w eksponowanym terenie. O ile na najtrudniejszych via ferratach na pewno przydatne będzie doświadczenie wspinaczkowe, o tyle na łatwych via ferratach da sobie radę przejdzie każda zdrowa i przeciętnie sprawna i osoba,nawet nie mająca przygotowania wspinaczkowego. Na via ferratach mogą wspinać się nawet dzieci, o ile tylko ich wzrost umożliwia dosięgnięcie do chwytów, stopni oraz lin, które ułatwiają przejście trasy via ferratą.

W aspekcie technicznym turystyka via ferratowa jest bardzo łatwa. Chodząc po via ferratach stosujemy uprząż wspinaczkową, kask wspinaczkowy oraz specjalnych zestaw dwóch lonży via ferrata. Przypinamy je do elementów zabezpieczających via ferratę. Najczęściej są to odcinki liny stalowej zamontowanej wzdłuż via ferraty. Lonże via ferratowe przypinamy do lin naprzemiennie tak, aby zawsze być przypiętym co najmniej jedną lonżą via ferrata. Lonże via ferratą dodatkowo posiadają absorber, który zapobiega urazom kręgosłupa na skutek szarpnięcia w przypadku upadku na via ferracie i zawiśnięcia na lonży via ferrata. Wędrówki po via ferratach są zatem bezpieczną formą turystyki.

Opis

Via ferraty to trasy turystyczne, które w tłumaczeniu z języka włoskiego, gdyż to we Włoszech powstała ich idea, oznaczają „żelazne drogi”. Via ferraty są trasami turystycznymi poprowadzonymi w terenie trudno dostępnym w górach. Zamontowane na via ferratach sztuczne ułatwienia, takie jak: stalowe liny, drabinki, szczeble, czy kotwy pozwalają turystom pokonywać ściany i granie skalne, które gdyby nie było tych ułatwień, możliwe byłyby do przejścia tylko dla wytrawnych wspinaczy albo nawet w ogóle byłyby niemożliwe do przejścia.

Wędrówki po via ferratach nie wymagają specjalistycznego przygotowania. W aspekcie technicznym turystyka via ferratowa jest łatwa jak chodzenie po parku linowym. Dzięki temu na via ferraty można zabierać również dzieci, o ile tylko ich wzrost pozwala na dosięgnięcie zamontowanych na via ferracie metalowych ułatwień. Natomiast trudne via ferraty przeznaczone są już tylko dla osób z doświadczeniem na łatwiejszych trasach via ferrata, a najlepiej również z pewnym doświadczeniem wspinaczkowym, jak również znajomością technik wspinaczki. To z pewnością przyda się na trudniejszych via ferratach. Trudności via ferrat określa skala od A do G.

Chcąc wspinać się po via ferratach należy posiadać kask wspinaczkowy na via ferraty, uprząż wspinaczkową na via ferraty oraz specjalny zestaw dwóch lonży via ferrata. Lonże via ferrata wpina się na zmianę do odcinków stalowej liny, która prowadzi wzdłuż trasy, bądź do innych metalowych ułatwień. W efekcie cały czas jesteśmy asekurowani lonżą via ferrata. Lonża via ferrata ma również specjalny absorber. Chroni on nas przed uszkodzeniem kręgosłupa przy szarpnięciu w przypadku upadku z via ferraty i zawiśnięcia na lonży via ferrata.

Grupa

4-12 osób

Czas

4 dni

Góry

Alpy Julijskie

Aktywność

via ferrata/trekking

Zespoły

4 osoby

Cena

Kraj

Słowenia

Poziom

podstawowy

Program wyjazdu

  1. Dzień 1 – dojazd własny do miejscowości Trenta w Słowenii. Ewentualnie dla chętnych możliwy wspólny dojazd z prowadzącym wyprawę (wyjazd wieczorem z Krakowa). Spotkanie na parkingu u podnóża Triglava od strony Trenta w nocy z 1 na 2 dzień.
  2. Dzień 2 –aklimatyzacja – podejście do schroniska Triglavski Dom. Nocleg w schronisku.
  3. Dzień 3 – wejście na Triglav oraz Mały Triglav i zejście do schroniska. Nocleg w schronisku.
  4. Dzień 4 – zejście z gór i powrót do domów.

Możliwość rozszerzenia wyjazdu o dodatkowe 2-3 dni i przejście w tym czasie najbardziej interesujących Via Ferrat w okolicy.

Cena wyjazdu zawiera

  • opiekę 1 lidera BluEmu na maksymalnie 5 uczestników
  • 2 noclegi w schronisku Triglavski Dom
  • wyżywienie podczas trwania wyjazdu: śniadania i obiadokolacje przygotowywane wspólnie z prowadzącym wyprawę (w tym sprzęt do gotowania oraz gaz). Wyżywienie dostępne jest w wersji mięsnej oraz jarskiej (zawiera rybę). Inne wersje (np. wegańska, bezglutenowa) są dostępne po odpowiednio wczesnym poinformowaniu i za dopłatą
  • ubezpieczenie KL i NNW (na czas działalności górskiej obejmuje ono sporty wysokiego ryzyka)
  • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena wyjazdu nie zawiera

  • dojazdu do Trenta i z powrotem (istnieje możliwość zabrania się z prowadzącym wyjazd)
  • dodatkowych nie ujętych w programie posiłków, napojów, atrakcji i wycieczek fakultatywnych

 

Sprzęt

Fot. Aleksandra Dzik

Czym są via ferraty? Idealnie oddaje ich charakter tłumaczenie tej włoskiej nazwy na polski: żelazne drogi. Via ferraty to wymagające trasy turystyczne, wytyczone w terenie,  który bez umieszczonych na nim sztucznych ułatwień nie byłby możliwy do przejścia w ogóle lub bylłby dostępny tylko dla wytrawnych wspinaczy. Dzięki zamocowanym do skały stalowym elementom takim jak liny, kotwy, stopnie, drabinki oraz inne, a jednocześnie dzięki asekuracji, szlaki via ferrata może pokonać również zwyczajny śmiertelnik.

W Europie jest sporo szlaków via ferrata. Niestety choć w Polsce rejonów skalnych nie brakuje, to niemal nie mamy u siebie via ferrat. W Polsce jest jedynie jedna via ferrata i to dosyć krótka. Na szczęście dużo via ferrat znajduje się w innych krajach Europy. Szlaki via ferrata znajdują się chociażby w sąsiadujących z Polską krajach jak Czechy i Słowacja. Szukając dłuższych via ferrat o bardziej wysokogórskim charakterze, musimy udać się do krajów alpejskich. Tam znajdziemy masę tras via ferrata o różnorodnym stopniu trudności.

Spośród dalszych krajów szlaki, łączące trekking i via ferraty oferuje m.in. Słowenia. Ciekawą propozycją, zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych miłośników via ferrat, jest Triglav. Triglav, na który wiedzie zarówno łatwa trasa trekkingowo – vie ferratowa, jak i kilka trudniejszych via ferrat, to najwyższy szczyt Alp Julijskich, a zarazem najwyższy szczyt Słowenii. Nie bez powodu Triglav znajduje się w herbie i na fladze tego kraju. Triglav, cel naszej wycieczki via ferratowej, wyrasta pomiędzy doliną Vrata na północy a kotliną Velo Polje na południu. Od północy znajduje się na Triglavie ponad 1000-metrowa ściana, której eksploracja odegrała istotną rolę w rozwoju słoweńskiego alpinizmu i na której jest kilka tras via ferrata. W pobliżu kopuły Triglava znajdują się resztki lodowca, widoczne podczas wspinaczki via ferratą.

Fot. Aleksandra Dzik

Fot. Aleksandra Dzik

Nazwa Triglava, który jest celem naszej wycieczki via ferratowej, wiąże się ze słowiańskimi wierzeniami średniowiecznymi, według których na wierzchołku góry miał siedzibę Trojan – bóg  wody, ziemi i podziemi. Triglav został uznany za symbol słowiańskości, dlatego też w 1889 roku ksiądz z pobliskiej wsi, Jakob Aljaž odkupił szczyt góry, by był on w słoweńskich rękach. Niedługo potem zaczął wytyczać szlaki turystyczne, którymi dziś wiodą via ferraty, a także wzniósł na szczycie cylindryczną wieżę z blachy, tzw. Aljažev stołp, na który wyprowadza nas via ferrata. Z inicjatywy księdza Aljaža powstało też schronisko pod szczytem Triglava, w miejscu gdzie zaczyna się najdłuższy odcinek via ferraty – Triglavski Dom, w którym będziemy nocować podczas wyjazdu na via ferraty na Triglavie.

Wyjazd na via ferraty na Triglav to wspaniała propozycja dla osób, chcących przeżyć górską przygodę, lecz nie mających czasu na długi wyjazd. Wejście via ferratą na Triglav to także okazja do wejścia na jeden z najpopularniejszych szczytów Europy, należący do Korony Gór Europy. Brak konieczności korzystania z czekana, raków czy innego sprzętu alpinistycznego powoduje, że wejście via ferratą na Triglav to świetne wyzwanie dla osób rozpoczynających swą przygodę z wyższymi górami od Tatr. Jednocześnie wejście via ferratą na Triglav to dobre okazja do treningu przed trudniejszymi via ferratami czy wyższymi szczytami.

Fot. Aleksandra Dzik

Fot. Aleksandra Dzik

Nie musimy poprzestać na wejściu na Triglav najłatwiejszą trasą, łączącą trekking i łatwą via ferratę. Wyjazd można przedłużyć i przejść inne via ferraty. Via ferrat jest sporo nie tylko w masywie Triglava. Sporo via ferrat znajdziemy też w sąsiednich masywach Alp Julijskich. Inne szczyty, na których znajdziemy ciekawe i widokowe via ferraty, to m.in. Prisojnik ze sławnym oknem skalnym, przez które wiedzie via ferrata, oraz Mangart, na który z jednej strony prowadzą trudne via ferraty, a z drugiej w pobliże szczytu doprowadza droga asfaltowa. W Słowenii jest też wiele innych ciekawych via ferrat.