Via ferraty w Czechach

Via ferrata – co to takiego? Coraz częściej turyści interesują się via ferratami jako nową formą aktywności. Nazwa via ferrata pochodzi z języka włoskiego i oznacza w nim „żelazne drogi”. Via ferraty to szlaki turystyczne, przeważnie relatywnie wymagające, poprowadzone w terenie eksponowanym i wyposażone w sztuczne ułatwienia, takie jak stalowe liny, drabinki czy kotwy. Bez tych ułatwień teren, którym biegną via ferraty, byłby dostępny tylko dla wspinaczy. Via ferraty pozwalają więc pokonywać ściany, granie skalne itp. formacje z wykorzystaniem wymienionych powyżej sztucznych ułatwień. Na via ferratach stosujemy też sprzęt asekuracyjny specjalnie zaprojektowany pod kątem via ferrat. Via ferraty są dostępne dla każdego, także dla osób nie będących wspinaczami. Nie musimy więc poświęcać masy czasu na specjalistyczny trening fizyczny oraz techniczny. Nie musimy też posiadać wiedzy oraz umiejętności na temat zakładania punktów asekuracyjnych czy budowy stanowisk asekuracyjnych.

Wędrówki po via ferratach wymagają tylko podstawowych umiejętności przemieszczania się w terenie  eksponowanym. Choć na pewno w przypadku trudniejszych via ferrat z przyda się nam pewne doświadczenie wspinaczkowe, o tyle to łatwe via ferraty są w zasięgu każdej przeciętnie sprawnej i zdrowej osoby, także nie posiadającej wcześniejszego przygotowania wspinaczkowego. Na via ferratach wspinać się mogą nawet dzieci, o ile tylko ich wzrost pozwala na dosięgnięcie do stopni, chwytów czy lin, zamontowanych na via ferracie.

W aspekcie technicznym chodzenie po via ferratowach jest łatwe. Chcąc chodzić po via ferratach powinniśmy się wyposażyć w: uprząż wspinaczkową, kask wspinaczkowy oraz zestawu dwóch specjalnych lonży via ferrata. Przypinamy je do ułatwień zabezpieczających via ferratę. Najczęściej są to odcinki stalowej liny, która biegnie wzdłuż via ferraty. Lonże via ferratą wpina się do lin na zmianę tak, by nieustannie być przypiętym co najmniej jedną lonżą via ferratą. Lonże via ferratą mają też absorber. Zapobiega on urazom kręgosłupa wskutek szarpnięcia w przypadku upadkuz via ferraty  i zawiśnięcia na lonży via ferratą. Wspinaczka po via ferratach jest zatem bezpieczną formą aktywności.

Opis

Idea via ferrat powstała we Włoszech. Po włosku ich nazwa oznacza żelazne drogi. Via ferraty są to szlaki turystyczne, wytyczone na skałach czy w górach w terenie trudno dostępnym. Przechodzi się je dzięki zamontowanym na via ferratach sztucznym ułatwieniom. Są to np. stalowe liny, szczebelki, drabiny lub kotwy. Via ferraty pozwalają tutrystom na pokonywanie ścian i grani skalnych, które bez tych ułatwień byłyby dostępne jedynie dla wytrawnych wspinaczy lub nawet w ogóle niemożliwe do przejścia.

Chodzenie po via ferratach nie wymaga specjalistycznego przygotowania. W aspekcie technicznym wędrowanie po via ferratach przypomina chodzenie po parku linowym. Jest więc bardzo łatwe. Dlatego na via ferratach wspinają się nawet dzieci, jeżeli tylko wzrost pozwala im dosięgnąć metalowych ułatwień założonych na via ferracie. Natomiast na trudne via ferraty powinny udawać się jedynie te osoby, które mają już doświadczenie na łatwiejszych trasach via ferrata, a najlepiej także jeżli mają pewne doświadczenie wspinaczkowe i znają podstawy wspinaczki, przydatnych na trudniejszych via ferratach. Trudności via ferrat określa skala: od A do G.

Chcąc wspinać się na via ferratach trzeba wyposażyć się w sprzęt via ferrata:  uprząż wspinaczkową na via ferraty, kask wspinaczkowy na via ferraty oraz zestaw dwóch lonży via ferrata. Lonże via ferrata wpinane są naprzemiennie do odcinków stalowej liny poprowadzonej wzdłuż trasy lub innych metalowych ułatwień. W efekcie cały czas jesteśmy asekurowani lonżą via ferrata. Lonża via ferrata ma także specjalny absorber. W razie upadku z via ferraty i zawiśnięcia na lonży chroni on przed uszkodzeniem kręgosłupa.

Grupa

4-12 osób

Czas

3 dni

Góry

Czeska Szwajcaria i inne masywy skalne Czech

Aktywność

via ferrata

Zespoły

4 osoby

Cena

Kraj

Czechy

Poziom

średni

Program wyjazdu

Dzień 1 (piątek) – ok. południa spotkanie w miejscowości Tabor w Czechach (dla chętnych możliwość dojazdu z prowadzącymi wyprawę, wyjazd z Krakowa wcześnie rano). Podstawowe przeszkolenie z zakresu pokonywania via ferrat i przejście pierwszej rozgrzewkowej via ferraty v Táboře. Nie jest trudna – wyceniono ją w skali od A do F na poziom B. Jej przejście, nie licząc krótkiego podejścia i powrotu do samochodu, trwa ok. 20 minut. Z ferraty roztacza się widok na miejscowość Tabor i rzekę Lužnice. Następnie przejazd ok. 25km do miejscowości Bechyně z via ferratą o tej samej nazwie. Jest ona znacznie trudniejsza, wyceniona na  D/E. Przechodzi się ją w obie strony, tam i z powrotem, całość trwa ok. godzinę. Choć via ferratą nie biegnie wysoko, adrenaliny nie brakuje – trasa prowadzi nad samą rzeką i upadek kończy się zmoczeniem nóg. Jest też most linowy. Po przejściu ferraty ok. 3-godzinny przejazd do miejscowości Děčin. Nocleg w namiotach na campingu.

Dzień 2 (sobota) – ten dzień w całości spędzimy na skałach w Děčinie, malowniczo położonym miasteczku w rejonie nazywanym nie bez powodu Czeską Szwajcarią. Wszystkie trasy, a jest ich aż 16, poprowadzono na zachodniej ścianie Pastỳřskiej Steny, liczącej ok. 100 m przewyższenia piaskowcowej skały, położonej po drugiej stronie Łaby niż miasto. Via ferraty mają różny poziom trudności od a/B do D. Są bardzo urozmaicone: nie brakuje atrakcji takich jak pionowe drabinki , klamry, most linowy, wystające ze skały pręty, ale również odcinki skalne ubezpieczone jedynie stalową liną. Trasy liczą sobie od 150 do 170 metrów długości. Wszystkie trasy kończą się na wierzchołku Pastỳřskiej Steny i wszystkie je łączy jeden czynnik: duża ekspozycja i dużo powietrza pod nogami. Z każdej z via ferrat rozpościera się piękny widok na historyczne centrum miasteczka oraz děčiński zamek. Wieczór spędzamy w Děčinie. Nocleg w namiotach na campingu.

Dzień 3 (niedziela) – w zależności od czasu i pogody oraz stopnia zmęczenia grupy po poprzednim dniu: możliwość przejścia z rana jeszcze jednej czy dwóch via ferrat w Děčinie, bądź wyjazd do położonej 15 km od Děčina miejscowości Srbska Kamenice, gdzie przejść możemy ciekawą, krótką lecz posiadającą aż cztery warianty o trudnościach od B do D ferratę Kavárnička, lub też od razu wyruszenie w drogę, która zajmie nam niespełna 2 godziny i doprowadzi nas do miasteczka Semily, położonego zaledwie 36 km od przejścia granicznego Harrachov – Jakuszyce. W Semily przejść możemy w sumie trzy trasy via ferratą na skale Vodní Brana. Wspinać się będziemy trasą czerwoną o trudności C+ oraz – kto będzie chętny i będzie się czuć na siłach – trasą fioletową o trudnościach, w zależności od wybranego wariantu, D+ lub E. Schodzić każdorazowo będziemy najprostszą niebieską via ferratą, rozpoczynającą się tuż przy zakończeniu trasy czerwonej, a z trasą fioletową połączoną linowym mostem. Dla osób zmęczonych ferratą niebieska da możliwość wejścia i w górę i w dół, jest bowiem nietrudna – jej wycena to B/C – a przy tym dwukierunkowa. Po zakończeniu działań na skale Vodní Brana pożegnamy się. Osoby chcące wracać do Polski z prowadzącymi wyprawę mogą zabrać się z nimi samochodem.

Cena wyjazdu zawiera

  • opiekę 1 prowadzącego na 4 osoby
  • podstawowe przeszkolenie z zakresu pokonywania via ferrat
  • 2 noclegi na campingu w Děčinie w namiotach zapewnionych przez BluEmu
  • śniadania na campingu w Děčinie w sobotę i niedzielę, drugie śniadanie w standardzie turystycznym w piątek po spotkaniu
  • bilet wstępu na via ferraty na skale Vodni Brana
  • wypożyczenie sprzętu via ferratą: kask, uprząż, lonża via ferrata
  • ubezpieczenie rozszerzone o uprawianie sportów wysokiego ryzyka
  • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena wyjazdu nie zawiera

  • dojazdu do miejscowości Tabor w Czechach i powrotu z miejscowości Semily, przejazdów lokalnych

Sprzęt

Via ferraty – czym są? Znakomicie oddaje to tłumaczenie ich nazwy z włoskiego na polski. „Żelazne drogi” to trasy turystyczne turystyki kwalifikowanej wytyczone w terenie,  który gdyby nie zamontowane sztuczne ułatwienia nie byłby możliwy do przejścia dla turysty. Ewentualnie byłby to teren wspinaczkowy, dostępny tylko dla wytrawnych wspinaczy. Ale nieraz mógłby być w ogóle niemożliwy do pokonania. Zamocowane do skały stalowe elementy takie jak liny, drabinki, stopnie i kotwy, jak również dzięki asekuracji, tego typu trasy są w zasięgu zwykłego śmiertelnika.

Fot. Robert Szumiec

Fot. Robert Szumiec

Wiele szlaków via ferrata znajduje się w Europie. Niestety choć w Polsce rejonów skalnych jest wiele, to via ferraty nie są wytyczane. W Polsce mamy tylko jedną via ferratę, w dodatku bardzo krótką. Na szczęście wiele via ferrat znajduje się w Europie. Trasy via ferrata znajdują się także w sąsiadujących z Polską krajach jak Czechy i Słowacja. Jeśli szukamy dłuższych via ferrat o bardziej wysokogórskim charakterze, to możemy wybrać się do krajów alpejskich, gdzie znajdziemy mnóstwo tras via ferrata o różnym stopniu trudności. Natomiast jeśli jesteśmy początkujący, a nawet gdy mamy już doświadczenie, ale zależy nam bardziej na treningu niż na wspięciu się via ferratą na wysokie szczyty, to wówczas via ferraty Czech czy Słowacji będą znakomitym celem.

Sporo ciekawych, na ogół krótkich via ferrat, tak dla początkujących jak i dla zaawansowanych, znajdziemy w Czechach. Via ferraty wytyczane u naszych południowych sąsiadów szybko zyskują popularność. Większość z via ferrat została utworzona dopiero niedawno.  Ponadto z każdym rokiem powstają nowe via ferraty.

Fot. Robert Szumiec

Fot. Robert Szumiec

Najbardziej fascynujące via ferraty znajdziemy opodal miasteczka Decin w zachodnich Czechach, w rejonie zwanym Czeską Szwajcarią. Również w wielu innych, nieraz zaskakujących i niezwykłych miejscach, czekają na nas w Czechach trasy via ferrata o różnorodnym charakterze oraz stopniu trudności. Via ferraty znajdziemy m.in. w miejscowości Tabor nad rzeką Luznice w centralnych Czechach. Oprócz wspomnianych via ferrat w Decinie, przy granicy z Niemcami, via ferraty znajdziemy także blisko granicy północnej Czech z Polską. Via ferraty koło miejscowości Semily leżą całkiem blisko naszych Jakuszyc i stanowią bardzo atrakcyjny cel via ferratowy.