Opis

Zapraszamy na noworoczną wyprawę na Dach Afryki. Kilimandżaro, najwyższy szczyt na kontynencie afrykańskim, to obowiązkowa pozycja na liście szczytów do zdobycia dla każdego, kto marzy o skompletowaniu Korony Ziemi. Warto wręcz od tego szczytu zbieranie górskiej kolekcji rozpocząć. Kilimandżaro nie wymaga bowiem dużego doświadczenia górskiego. Przeciętnie sprawna i zdrowa osoba bez większych problemów powinna poradzić sobie na tej górze.

Będziemy zdobywać Kilimanjaro drogą Machame. To najbardziej widokowa droga na Dach Afryki. Zarazem też dająca największą satysfakcję dzięki noclegom w namiotach, które pozwalają poczuć klimat wyprawy. Namiotów ani innego ciężkiego sprzętu nie będziemy nosić. Zrobi to za nas tanzański personel trekkingu, dbający także o nasze wyżywienie oraz nawodnienie. Trasa jest tak zaplanowana aby na szczycie Kilimanjaro stanąć o poranku pierwszego dnia Nowego Roku.

Jadąc do Tanzanii zdecydowanie warto nie poprzestać na samym zdobyciu Kilimandżaro. Po wspinaczce wyprawę można wydłużyć o pełne emocji safari w trzech największych Parkach Narodowych Tanzanii: nad Jeziorem Manyara, w Serengeti oraz w zaginionym świecie Krateru Ngorongoro. Podczas safari także będziemy nocować w namiotach, aby poczuć łączność z przyrodą oraz móc wsłuchać się w odgłosy nocy w Afryce.

Będąc w Tanzanii warto wydłużyć wyjazd jeszcze o kilka dni aby odwiedzić kolejne przepiękne miejsce: rajskie plaże Zanzibaru. Biały piasek, palmy nad turkusową, kryształową wodą – pocztówkowe obrazy to piękna nagroda za zdobycie Kilimanjaro. Będziecie mogli zwiedzić wyspę, spróbować swoich sił w nurkowaniu czy też wybrać się na rejs tradycyjną łodzią Dhow.

 

Wyprawę na Kilimandżaro proponujemy Wam zatem w trzech wariantach:

– wariant I – Kilimandżaro, 9  dni,

– wariant II – Kilimandżaro, safari w Parku Serengeti i w kraterze Ngorongoro, 12 dni,

– wariant III – Kilimandżaro, safari w Parku Serengeti i w kraterze Ngorongoro oraz plaże Zanzibaru, 17 dni,

 

Ważne informacje dla uczestników

 • OBOWIĄZKOWE jest szczepienie przeciw żółtej febrze. Po zaszczepieniu otrzymacie Międzynarodową Książeczkę Szczepień, którą należy zabrać ze sobą. Szczepić należy się z odpowiednim wyprzedzeniem. Zalecane jest WZW (żółtaczka) A i B. i odnowienie tężca. Szczepić należy się z odpowiednim wyprzedzeniem
 • Zalecana jest profilaktyka antymalaryczna. Polecamy przed wyjazdem zasięgnięcie porady lekarza w sprawie szczepień i leków antymalarycznych. Szczegółowych informacji dobrze zasięgnąć też w Poradni Chorób Tropikalnych (np. w Warszawie w Szpitalu Zakaźnym na ul. Wolskiej 30) lub w Punkcie Szczepień Sanepidu w Waszym mieście.

Grupa

8-12 osób

Czas

wariant I: 9 dni
wariant II: 12 dni
wariant III: 17 dni

Góry

Kilimandżaro

Aktywność

trekking

Zespoły

4-6 osób

Cena

Wariant I: 1950 PLN + 1470 USD
Wariant II: 2390 PLN + 2530 USD
Wariant III: 2840 PLN + 3130 USD

Kraj

Tanzania

Poziom

średni

Program wyjazdu

 1. Dzień 1 – przylot z wybranych lotnisk do Tanzanii na lotnisko Kilimanjaro. Spotkanie na lotnisku drugiego dnia rano.
 2. Dzień 2 – przejazd do hotelu w Moshi. Odpoczynek po podróży. Przygotowania do trekkingu na Kilimandżaro. Kolacja i nocleg w hotelu.
 3. Dzień 3 – wcześnie rano, po śniadaniu, przejazd busem do Bramy Machame (1828 m n.p.m.) i rozpoczęcie trekkingu na Kilimandżaro. Ok. 7-godzinne podejście przez las deszczowy do obozu Machame (3100 m n.p.m.). Zakwaterowanie w namiotach, obiadokolacja w mesie i odpoczynek.
 4. Dzień 4 – po śniadaniu ok. 6-godzinny trekking przez leżący ponad lasami deszczowymi płaskowyż Shira do obozu o tej samej nazwie (3840 m n.p.m). Zakwaterowanie w namiotach, obiadokolacja i odpoczynek w obozie.
 5. Dzień 5 – śniadanie, następnie trekking skalną ścieżką przez płaskowyż obok słynnej Wieży Lawy do obozu Barranco (3985 m n.p.m.). Wyjście aklimatyzacyjne „na lekko” na ok. 4640 m n.p.m. Czas trwania całego przejścia to łącznie ok. 6-7 godzin.  Zakwaterowanie w namiotach obozu Barranco, kolacja i odpoczynek.
 6. Dzień 6 – śniadanie, następnie wymagający 8-9 godzinny trekking: trawers stromych zboczy Barranco (trudności techniczne jak na podejściu na Krzyżne w Tatrach), dalej podejście do obozu Barafu (4650 m n.p.m.). Po drodze przejście pod malowniczym lodospadem Południowego Lodowca. Obfita kolacja i wczesne pójście spać.
 7. Dzień 7 – tuż po północy skromne śniadanie i rozpoczęcie ataku szczytowego na Kilimandżaro. 8-godzinne podejście w niskiej temperaturze (od 0 do -23ºC) na szczyt. Po drodze krótki odpoczynek i podziwianie wschodu słońca z tzw. Stella Point (5745 m n.p.m.). Po zdobyciu najwyższego wierzchołka Kilimandżaro, Uhuru (5895 m np.m.) ok. 5-godzinne zejście, przy temperaturze szybko wzrastającej często do +25/30ºC, do obozu Mweka (3100 m.n.p.m.). Obiadokolacja i nocleg w namiotach.
 8. Dzień 8 – po śniadaniu ok. 3-godzinne zejście do bram parku. Potwierdzenie wspinaczki w księdze wejść i uczczenie wejścia piwem Kilimanjaro. Przejazd busem do Moshi. Odpoczynek, regeneracja sił i świętowanie sukcesu. Pożegnanie uczestników I wariantu wyjazdu. Kolacja i nocleg w hotelu w Moshi.
 9. Dzień 9 – przejazd na lotnisko Kilimandżaro i wylot do domów uczestników I wariantu wyjazdu. Dla pozostałych po śniadaniu przejazd busem do Krateru Ngorongoro. Nocleg z niesamowitym widokiem w obozie Simba, nocą odwiedzanym przez guźce.
 10. Dzień 10 – po wczesnym śniadaniu przejazd busem, z postojem na zwiedzanie wioski Masajów i udział w lokalnych tańcach, do największego w Afryce parku narodowego – Serengeti. Podziwianie niezapomnianych krajobrazów oraz zwierząt: lwów, leopardów, hien, hipopotamów, żyraf, gazeli, antylop, a nawet krokodyli w rzece Grumeti. Obiadokolacja i nocleg w otoczonym przez dzikie zwierzęta obozie Seronera w samym sercu parku.
 11. Dzień 11 – dalsze zwiedzanie Serengeti, nocleg pod namiotami.
 12. Dzień 12 – przejazd busem do Moshi. Czas wolny, zakupy. Nocleg w hotelu. Pożegnanie uczestników II wariantu wyjazdu. Wylot do domów uczestników II wariantu wyjazdu.
 13. Dzień 13 – dla uczestników III wariantu wyjazdu ok. 10-godzinny przejazd lokalnym autobusem, wśród prawdziwego kolorytu Afryki, do Dar es Salam. Rejs promem na Zanzibar, a następnie taksówkami do wioski Jambiani. Zakwaterowanie w bungalowach przy samej plaży.
 14. Dni 14, 15 i 16:
  Wypoczynek na białych plażach Zanzibaru, nad turkusowym morzem, wśród palm. Możliwość nurkowania, snurkowania. Dla chętnych wycieczki fakultatywne po wyspie szlakiem przypraw, zwiedzania Stone Town. Ostatniego wieczora pożegnalna kolacja, ognisko i zabawa na plaży.
 15. Dzień 17 – przejazd uczestników III wariantu wyjazdu na lotnisko. Wylot to domów.

Cena wyjazdu zawiera

Wariant I:

 • opiekę lidera BluEmu
 • opiekę lokalnego przewodnika
 • pełną obsługę trekkingu na Kilimanjaro, w tym tragarzy (transport 15 kg bagażu na uczestnika) i kucharza
 • wszystkie wymienione w programie wariantu I wyjazdu noclegi w hotelu oraz namiotach zapewnionych przez BluEmu
 • wszystkie wymienione w programie wariantu I wyjazdu przejazdy prywatnym transportem
 • pełne wyżywienie – śniadanie oraz obiadokolację – przez cały czas trwania wyjazdu. Wyżywienie dostępne jest w wersji mięsnej oraz jarskiej (zawiera rybę). Inne wersje (np. wegańska, bezglutenowa) są dostępne po odpowiednio wczesnym poinformowaniu i za dopłatą
 • pozwolenie na działalność w Parku Narodowym Kilimanjaro oraz wszelkie opłaty parkowe
 • ubezpieczenie KL i NNW (podczas dni działalności górskiej ubezpieczenie obejmujące sporty wysokiego ryzyka)
 • pamiątkową koszulkę oraz buff
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

wariant II:                         

 • opiekę lidera BluEmu
 • opiekę lokalnego przewodnika
 • pełną obsługę trekkingu na Kilimanjaro, w tym tragarzy (transport 15 kg bagażu na uczestnika) i kucharza
 • wszystkie wymienione w programie wariantu II wyjazdu noclegi w hotelu oraz namiotach zapewnionych przez BluEmu
 • wszystkie wymienione w programie wariantu II wyjazdu przejazdy prywatnym transportem, zaś podczas wszystkich etapów safari samochodami terenowymi z otwieranym dachem
 • pełne wyżywienie – śniadanie oraz obiadokolację – przez cały czas trwania wyjazdu, dodatkowo podczas wszystkich etapów safari lunch box – przekąskę w środku dnia. Wyżywienie dostępne jest w wersji mięsnej oraz jarskiej (zawiera rybę). Inne wersje (np. wegańska, bezglutenowa) są dostępne po odpowiednio wczesnym poinformowaniu i za dopłatą
 • pozwolenie na działalność w Parku Narodowym Kilimanjaro oraz wszelkie opłaty parkowe
 • safari w trzech najpiękniejszych parkach narodowych Tanzanii: Serengeti oraz Ngorongoro
 • bilety wstępów do parków narodowych Serengeti oraz Ngorongoro
 • obsługę przewodników lokalnych podczas wszystkich etapów safari
 • ubezpieczenie KL i NNW (podczas dni działalności górskiej ubezpieczenie obejmujące sporty wysokiego ryzyka)
 • pamiątkową koszulkę oraz buff
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

wariant III:

 • opiekę lidera BluEmu
 • opiekę lokalnego przewodnika
 • pełną obsługę trekkingu na Kilimanjaro, w tym tragarzy (transport 15 kg bagażu na uczestnika), kucharza
 • wszystkie wymienione w programie wariantu III wyjazdu noclegi w hotelu oraz namiotach zapewnionych przez BluEmu, na Zanzibarze w apartamentach 2-4 osobowych
 • wszystkie wymienione w programie wariantu III przejazdy prywatnym transportem, podczas wszystkich etapów safari samochodami terenowymi z otwieranym dachem, zaś podczas przejazdu na Zanzibar lokalnym autokarem oraz promem morskim
 • pełną obsługę trekkingu, w tym tragarzy (transport 15 kg bagażu na uczestnika), kucharza, przewodników
 • pełne wyżywienie – śniadanie oraz obiadokolację – przez cały czas trwania wyjazdu, dodatkowo podczas wszystkich etapów safari lunch box – przekąskę w środku dnia. Wyżywienie dostępne jest w wersji mięsnej oraz jarskiej (zawiera rybę). Inne wersje (np. wegańska, bezglutenowa) są dostępne po odpowiednio wczesnym poinformowaniu i za dopłatą
 • pozwolenie na działalność w Parku Narodowym Kilimanjaro oraz wszelkie opłaty parkowe
 • safari w trzech najpiękniejszych parkach narodowych Tanzanii Serengeti oraz Ngorongoro
 • bilety wstępów do parków narodowych Serengeti oraz Ngorongoro
 • obsługę przewodników podczas wszystkich etapów safari
 • 4 noclegi w bungalowie ze śniadaniem podczas pobytu na Zanzibarze
 • ubezpieczenie KL i NNW (podczas dni działalności górskiej ubezpieczenie obejmujące sporty wysokiego ryzyka)
 • pamiątkową koszulkę oraz buff
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena wyjazdu nie zawiera

 • przelotu na lotnisko Kilimandżaro i z powrotem;
 • dodatkowych atrakcji na Zanzibarze (zwiedzanie, nurkowanie itp.) bądź innych wycieczek fakultatywnych;
 • zwyczajowych obowiązkowych napiwków dla personelu trekkingu na Kilimanjaro (po 250 USD od każdego uczestnika wyprawy)
 • wizy tanzańskiej i zanzibarskiej;
 • kosztów indywidualnych transferów z lub na lotnisko w przypadku przylotu lub wylotu o innej porze niż większość grupy.

Sprzęt