Opis

Jeździsz pozatrasowo na nartach, chodzisz na skiturach, wspinasz się lub wędrujesz zimą po Tatrach? A może planujesz wyjazd w wyższe góry? Jeśli tak, w planie Twoich przygotowań do sezonu zimowego nie może zabraknąć szkolenia lawinowego. To ważne, żeby każdy narciarz skiturowy, wspinacz, ambitny turysta, wiedział, jak bezpiecznie poruszać się zimą po górach i unikać lawin.

Rosnąca popularność szeroko rozumianej aktywności górskiej w warunkach zimowych – turystyki wysokogórskiej, narciarstwa pozatrasowego we wszystkich jego odmianach, alpinizmu zimowego, a nawet speleologii – powoduje, że coraz więcej osób jest zainteresowanych tematem lawin i sposobów unikania zagrożenia przez nie powodowanego.

Dla ludzi aktywnych zimą w górach lawiny nie są one tylko sensacyjnymi tytułami z pierwszych stron gazet czy encyklopedycznym hasłem, ale realnym niebezpieczeństwem.

Czas

3 dni

Start

14:15

Miejsce

Cena

Koniec

18:00

Poziom

podstawowy

Punkt spotkania

Parking Biela Voda

Noclegi

Chata Pri Zelenom Plese

Grupa

6 - 12 osób

Dlaczego z nami

 1. Nasze szkolenia lawinowe to skondensowana porcja intensywnych ćwiczeń i wykładów. Ćwiczenia w małych grupach sprawią, że każdy spośród uczestników kończąc szkolenie ma dobrze wpojoną wiedzę i przećwiczone wszystkie niezębne umiejętności. Zajęcia poprowadzą licencjonowani instruktorzy ratownictwa GOPR.
 2. Podczas kursu oprócz wykładów służących zdobyciu niezbędnej teoretycznej wiedzy dużo czasu spędzamy w terenie. Przeprowadzać będziemy ćwiczenia z zakresu prewencji lawinowej: określanie ryzyka wystąpienia lawiny na podstawie badań pokrywy śnieżnej czy planowanie bezpiecznej pod względem lawinowym trasy wędrówki, poszukiwań za pomocą sprzętu lawinowego oraz pozorowane akcje lawinowe. Działanie w stresie i pod presją czasu jest doskonałą nauką i sprawdzianem nabytej na szkoleniu wiedzy.
 3. Kurs trwa 3 dni. Zajęcia prowadzimy w Tatrach Słowackich w Dolinie Kieżmarskiej. To zaledwie chwila jazdy od Łysej Polany. Później tylko podejście do schroniska i jesteśmy w jednym z najpiękniejszych i najbardziej spektakularnych widokowo miejsc w całych Tatrach. Co ważne pod kątem kursu: wszystkie miejsca szkoleniowe są bardzo blisko schroniska, śniegu w sezonie nigdy nie brakuje, a tłumy turystów tam nie zaglądają.
 4. Istnieje możliwość dojazdu na kurs z instruktorami.

Nauczymy Cię

 • oceny zagrożenia lawinowego;
 • wyboru bezpiecznej drogi;
 • prawidłowego i skutecznego działania po zejściu lawiny;
 • sprawnego posługiwania się lawinowym ABC;
 • udzielania pierwszej pomocy, także przedmedycznej.

Cena szkolenia zawiera

 • uczestnictwo w kursie
 • ubezpieczenie KL i NNW
 • wypożyczenie ABC lawinowego

Cena szkolenia nie zawiera:

 • kosztów noclegów i wyżywienia
 • kosztów dojazdu

Cena szkolenia nie zawiera

Program szczegółowy

Nocleg i wyżywienie

Nocujemy w schronisku Chata Pri Zelenom Plese w Dolinie Kieżmarskiej (ewentualnie w razie utrudnień uniemożliwiających realizację szkolenia tam, w jednym z innych schronisk wysokogórskich w Tatrach Słowackich).

Noclegi możliwe są w dwóch kategoriach (w miarę dostępności miejsc):

– materac (konieczny śpiwór własny) – 8 EUR/noc

– łóżko z pościelą – 14EUR/noc + 2EUR pościel

Do każdego noclegu obowiązkowe jest śniadanie (bogaty szwedzki stół) w cenie 6EUR/posiłek.

Możliwe – i zalecane – jest również zamówienie obfitych i smacznych obiadokolacji w cenie 8EUR/posiłek. Są one dostępne w opcjach wegetariańskiej i mięsnej, a także innych (np. wegańska, bezglutenowa, bez laktozy, różne opcje dla alergików). Obiadokolacje należy zamówić z wyprzedzeniem, deklarując od razu wybór danej opcji.

W wyjątkowych sytuacjach w razie braku możliwości zorganizowania szkolenia w Dolinie Kieżmarskiej może ono być zorganizowane w innym miejscu w Tatrach.

Sprzęt