Opis

Marzysz o rozpoczęciu przygody ze skiturami, ale jeszcze nie masz własnego sprzętu? A może nie wiesz, czy ten sport Ci się spodoba i najpierw chcesz spróbować? Jeśli tak, kurs skiturowy to coś dla Ciebie.

Podczas szkolenia skiturowego poznasz zasady doboru, użytkowania, przechowywania i konserwacji sprzętu skiturowego. Będziesz ćwiczyć podchodzenie i zjazdy w różnym terenie: otwartym i leśnym, na mniejszych i większych nachyleniach. Dowiesz się jak zaplanować bezpieczną skiturę, minimalizując ryzyko zejścia lawiny czy też wystąpienia innych zagrożeń. A przede wszystkim skosztujesz smaku wolności jaką daje możliwość przemieszczania się na nartach tam gdzie się chce, z dala od wyciągów i wyznaczonych tras. Zakosztujesz górskiej przygody w zupełnie nowej formie, która może się stać Twoją pasją na cale życie.

Kurs skiturowy rwa trzy dni. Zasadniczo przeznaczony jest dla osób, które już miały kontakt z narciarstwem zjazdowym. Jednak w przypadku kilkorga chętnych możemy zorganizować także szkolenie dla narciarskich nowicjuszy, łączące w sobie podstawy poruszania się na nartach po przygotowanym stoku oraz podstawy skituringu.

Czas

3 dni

Start

11:00

Miejsce

Beskidy

Cena

750 PLN

Koniec

16:00

Poziom

podstawowy

Punkt spotkania

Parking Korbielów Kamienna

Noclegi

Schronisko na Hali Miziowej

Grupa

6 osób

Dlaczego z nami

 1. Na naszym szkoleniu indywidualne podejście to podstawa. Jeden instruktor/instruktorka szkoli 6 osób. Taka formuła szkolenia umożliwia szybsze opanowanie wszystkich zagadnień, zarówno w aspekcie teoretycznym jak i praktycznym. Instruktor ma możliwość indywidualnej pracy z każdym z kursantów, a Ty masz pewność, że każdą umiejętność uda Ci się należycie przećwiczyć.
 2. Nasze szkolenie trwa trzy dni – od piątkowego przedpołudnia do niedzielnego popołudnia (zjeżdżamy na parking przed zmierzchem). Są to dni bardzo intensywne, wypełnione od świtu do nocy ćwiczeniami w terenie oraz zajęciami w schronisku. Żadna chwila nie jest zmarnowana. Dlatego nasz kurs to idealna propozycja dla osób ceniących swój czas i nastawionych na maksymalnie efektywną naukę.
 3. Kursy skiturowe odbywają się w malowniczym, dającym szerokie możliwości aktywności skiturowej, masywie Pilska. Podejście od parkingu ułatwią nam przygotowane nartostrady, generalnie jednak nie będziemy z nich korzystać skupiając się na działalności w terenie. A tereny w masywie Pilska jest bardzo urozmaicony. Od łatwych łagodnych podejść po strome zakosy w lesie czy wąskich przecinkach, przekraczanie przeszkód i pokonywanie trudnego terenu. Od łatwych zjazdów po wymagające, od szerokich polan po techniczną jazdę w lesie czy nawet strome żlebiki i tereny skalne. Bogactwo terenu nie ustępuje w niczym Tatrom, a wręcz często możliwości są tu większe ze względu na brak poważniejszego ryzyka lawinowego.
 4. Istnieje możliwość dojazdu na kurs z instruktorami.

Nauczymy Cię

 • dobierać sprzęt do swoich potrzeb, preferencji oraz możliwości;
 • odpowiednio przygotować sprzęt do wycieczki i właściwie przechowywać poza sezonem;
 • wykonywać sprawnie operacje sprzętowe podczas wycieczki, takie jak zakładanie i zdejmowanie fok, przepinanie wiązań i butów;
 • podchodzić na fokach poza trasami narciarskimi,w terenie o różnym nachyleniu, przekraczać i omijać podczas podejścia przeszkody takie jak strumyki, jary, połamane drzewa, kamienie czy skałki;
 • wyznaczać trasę podejścia tak, aby minimalizować zmęczenie, ryzyko obsunięcia  się, a także ryzyko lawinowe;
 • podchodzić zakosami w trudnym, stromym czy wąskim terenie;
 • bezpiecznie poruszać się na skiturach podchodząc wzdłuż nartostrady czy zjeżdżając po szlaku turystycznym;
 • w oparciu o topografię terenu oaz warunki śniegowe planować bezpieczny i atrakcyjny zjazd poza trasą;
 • zjeżdżać poza trasą, zarówno w terenie otwartym jak i w lesie;

Cena szkolenia zawiera

 • uczestnictwo w kursie
 • ubezpieczenie i NNW
 • możliwość bezpłatnego wypożyczenia sprzętu alpinistycznego i lawinowego

Cena szkolenia nie zawiera

 • kosztów noclegów i wyżywienia
 • kosztów dojazdu

Program szczegółowy

Nocleg i wyżywienie

Nocujemy w schronisku PTTK na Pilsku. Noclegi to koszt od ok. 30zł. Dodatkowo w części restauracyjnej można zamówić posiłki, jest też mini kuchnia i czajnik elektryczny do samodzielnego przygotowania posiłków.

W wyjątkowych sytuacjach w razie braku możliwości zorganizowania szkolenia na Pilsku może ono być zorganizowane w innym miejscu w Beskidach, Tatrach lub innych górach.

Sprzęt