Opis

Część zaawansowana intensywnego zimowego kursu turystyki wysokogórskiej pomyślana została z myślą o dwóch grupach osób:

 • tych, którzy ukończyli szkolenie podstawowe z turystyki wysokogórskiej, czy to w ramach kursu BluEmu, czy w innych szkołach, realizujących analogiczny program kursu
 • tych, którzy umiejętności, zawarte w pierwszej części kursu, opanowali dzięki własnej aktywności górskiej i są już samodzielnymi turystami zimowymi, chcącymi rozwijać się w kierunku alpinizmu

Zaawansowany kurs turystyki wysokogórskiej to idealna propozycja dla osób, które chodziły już trochę zimą po tatrzańskich lub innych szlakach wymagających użycia raków i czekanów, ale chciałyby przygotować się do trudniejszych tras – zarówno tatrzańskich, jak i alpejskich, kaukaskich. To także bardzo dobry pomysł dla tych, którzy mają już na swoim koncie nawet poważne wysokogórskie wejścia, jednak dotąd cała ich działalność odbywała się pod opieką przewodników, i teraz chcieliby się usamodzielnić.

Czas

3 dni

Start

14:15

Miejsce

Cena

790 PLN

Koniec

18:00

Poziom

średni

Punkt spotkania

Parking Biela Voda

Noclegi

Chata Pri Zelenom Plese

Grupa

4 osoby

Dlaczego z nami

 1. Tylko u nas jeden instruktor szkoli cztery osoby, a nie jak w innych szkołach sześć. Dzięki temu nie marnujesz podczas kursu czasu na bezczynne czekanie i marznięcie.
 2. Taka formuła szkolenia umożliwia szybsze opanowanie wszystkich zagadnień, zarówno w aspekcie teoretycznym jak i praktycznym. Instruktor ma możliwość indywidualnej pracy z każdym z kursantów, a Ty masz pewność, że każdą umiejętność uda Ci się należycie przećwiczyć.
 3. Nasze szkolenie trwa trzy dni – od piątkowego popołudnia do niedzielnego wieczoru. Są to dni bardzo intensywne, wypełnione od świtu do nocy ćwiczeniami w terenie oraz zajęciami w schronisku. Żadna chwila nie jest zmarnowana. Dlatego nasz kurs to idealna propozycja dla osób ceniących swój czas i nastawionych na maksymalnie efektywną naukę.
 4. Kursy turystyki wysokogórskiej prowadzimy w Tatrach Słowackich w jednym w jednym z najpiękniejszych i najbardziej spektakularnych widokowo miejsc, Dolinie Kieżmarskiej, zaledwie ok. 20 km od przejścia w Jurgowie. Turystów jest tam zdecydowanie mniej niż po polskiej stronie. Naszą bazą jest słynące z pysznego jedzenia schronisko Chata Pri Zelenom Plese. Leży ono na wysokości ok. 1600 m n.p.m. Warunki zimowe panują tam od grudnia do maja, nawet gdy na nizinach zima jest słaba, tutaj nigdy nie ma problemów z pokrywą śnieżną. Miejsca szkoleniowe są bardzo blisko schroniska, dzięki czemu nie tracimy czasu na podejścia, a w razie przemarznięcia można szybko i bezpiecznie schronić się w Chacie.
 5. Istnieje możliwość dojazdu na kurs z instruktorami.

Nauczymy Cię

 • Bezpiecznie poruszać się w rakach i z czekanem w trudnym terenie turystycznym
 • Wiązać się w zespół linowy i stosować asekurację lotną
 • Budować stanowiska asekuracyjne w terenie lodowym i nie tylko
 • Asekurować partnera ze stanowiska i z ciała
 • Podchodzić po linach poręczowych z użyciem różnych przyrządów
 • Zjeżdżać na linie
 • Samodzielnie wychodzić po linie ze szczeliny lodowcowej
 • Ratować partnera ze szczeliny za pomocą skonstruowanych samodzielnie wyciągarek
 • Wspinać się w lodzie z górną asekuracją
 • Wiązać węzły używane w turystyce wysokogórskiej oraz wspinaczce
 • Stosować zasady profilaktyki lawinowej
 • Sprawnie przeprowadzić działania ratunkowe w sytuacji zejścia lawiny

Ponadto powtórzymy i przećwiczymy wybrane zagadnienia z zakresu kursu podstawowego.

Zajęcia odbywają się w formie ćwiczeń w terenie, wykładów i zajęć praktycznych w schronisku oraz wycieczki w teren górski.

Cena szkolenia zawiera

 • uczestnictwo w kursie
 • ubezpieczenie KL i NNW
 • możliwość bezpłatnego wypożyczenia sprzętu alpinistycznego i lawinowego

Cena szkolenia nie zawiera

 • kosztów noclegów i wyżywienia
 • kosztów dojazdu

Program szczegółowy

Nocleg i wyżywienie

Nocujemy w schronisku Chata Pri Zelenom Plese w Dolinie Kieżmarskiej (ewentualnie w razie utrudnień uniemożliwiających realizację szkolenia tam, w jednym z innych schronisk wysokogórskich w Tatrach Słowackich).

Noclegi możliwe są w dwóch kategoriach (w miarę dostępności miejsc):

– materac (konieczny śpiwór własny) – 10 EUR/noc + 1,50EUR jednorazowa opłata klimatyczna

– łóżko z pościelą – 20 EUR/noc + 1,50EUR opłata klimatyczna + 2EUR jednorazowo za pościel

Do każdego noclegu obowiązkowe jest śniadanie (bogaty szwedzki stół) w cenie 7 EUR/posiłek.

Możliwe – i zalecane – jest również zamówienie obfitych i smacznych obiadokolacji w cenie 10 EUR/posiłek. Są one dostępne w opcjach wegetariańskiej i mięsnej, a także innych (np. wegańska, bezglutenowa, bez laktozy, różne opcje dla alergików) pod warunkiem wcześniejszego zamówienia.
Od roku 2020 obiadokolacje dostępne są także w porcjach połówkowych w cenie 6 EUR.

Obiadokolacje należy zamówić z wyprzedzeniem, deklarując od razu wybór danej opcji.

W wyjątkowych sytuacjach w razie braku możliwości zorganizowania szkolenia w Dolinie Kieżmarskiej może ono być zorganizowane w innym miejscu w Tatrach.

Sprzęt