Opis

Czy da się zdobyć dwa pięciotysięczniki w ciągu jednego wyjazdu? Da się! Podczas wyprawy „Kaukaskie Giganty” najpierw wspinać się będziemy na gruziński Kazbek (5033 m n.p.m.), a następnie na leżący w Rosji Elbrus (5642 m n.p.m.) Przy okazji zwiedzimy dwa zupełnie różne pod każdym względem – przyrodniczym, kulturowym, religijnym, politycznym – światy po dwóch stronach Kaukazu. To będzie bardzo intensywne 15 dni, jednak osoby o dobrej kondycji i posiadające już pewne doświadczenie górskie bez problemów powinny sobie poradzić.
Jako pierwszy szczyt obieramy Kazbek. Chociaż niższy od Elbrusa, to jest bardziej wymagający technicznie. Uczestnicy wyprawy nie będą musieli dźwigać wszystkiego na plecach: do położonej na ok. 3700m Meteostancji (lub nieco niżej w razie dużej ilości śniegu) ciężkie plecaki wywiezie koń. Nas samych do klasztoru na 2300m i z powrotem zawiezie samochód. Aby maksymalnie zwiększyć szanse wszystkich uczestników na zdobycie szczytu aklimatyzację zdobywać będziemy stopniowo i powoli. Atak szczytowy, o ile pogoda pozwoli, rozpoczniemy nie jak większość grup z Meteostancji, lecz z plateau położonego zaledwie ok. 700 metrów niżej niż szczyt, gdzie założymy dodatkowy biwak. Dzięki temu także nieco słabsze lub wolniej chodzące osoby będą mogły zdobyć szczyt.
Po zakończeniu akcji górskiej na Kazbeku przyspieszymy tempo. Udamy się na rosyjską stronę Kaukazu pod położony na terenie Kabardo-Bałkarii Elbrus. Wykorzystując zdobytą już aklimatyzację będziemy mogli od razu ruszyć na szczyt i zdobywać go w stylu alpejskim. Elbrus jest najwyższym szczytem Kaukazu. Jednocześnie jest to także według klasyfikacji Reinholda Messnera najwyższy wierzchołek Europy. Zatem stanąć na nim powinien każdy, kto chce się poszczycić tytułem zdobywcy Korony Ziemi. Elbrus nazywany jest również Władcą Wichrów i musimy przyznać, że jest coś w tym powiedzeniu z uwagi na zmienność warunków pogodowych. Dlatego tu także mamy pewną rezerwę czasową, aby móc bezpiecznie zmierzyć się z górą. Natomiast jeśli działalność górska pójdzie nam szybko i sprawnie, wolne dni spędzimy relaksując się w Tbilisi.

Grupa

4-12 osób

Czas

15 dni

Góry

Kaukaz

Aktywność

alpinizm

Zespoły

Kazbek 3-4 osoby, Elbrus 4-5 osób

Cena

3500 PLN + 750 EUR

Kraj

Gruzja, Rosja

Poziom

średni

Program wyjazdu

  1. Dzień 1 – przylot z wybranych lotnisk do Tbilisi. Spotkanie na lotnisku w nocy z 1 na 2 dzień.
  2. Dzień 2 – transfer do Stepancmindy (dawne Kazbegi) u podnóża Kazbeku. Po drodze zwiedzanie historycznej twierdzy Ananuri oraz punktu widokowego. Zakwaterowanie i nocleg w pensjonacie.
  3. Dzień 3 – przejazd samochodem do pochodzącego z XIVw. malowniczo położonego kościoła i klasztoru Gergeti (2170 m n.pm.). Zwiedzanie zabytku. Załadunek bagaży na konie. Podejście „na lekko”, z towarzyszeniem koni transportowych, do Meteostancji (3700 m n.p.m.) ew. do Sabertse (ok. 3100 m n.p.m.) na zboczach Kazbeku. Nocleg w namiotach w obrębie Meteostancji lub w namiotach w Sabertse.
  4. Dzień 4 – wycieczka aklimatyzacyjna „na lekko” do kapliczki na ok. 4000m n.p.m. z widokiem na szczyt Kazbeku. Ew. w przypadku noclegu w Sabertse krótki trekking do Meteostancji i również spacer aklimatyzacyjny. Nocleg w Meteostancji.
  5. Dzień 5 – podejście do biwaku na Plateau (ok. 4300-4400 m n.p.m.), skąd już tylko kilkaset metrów dzieli nas od szczytu Kazbeku. Przygotowanie platform śnieżnych lub wykorzystanie istniejących. W razie niepogody odpoczynek w Meteostancji. Nocleg w namiotach na Plateau lub w Meteostancji.
  6. Dzień 6 – możliwość ataku szczytowego na Kazbek lub w razie niepogody ćwiczenie technik poruszania się po lodowcu. W razie pozostania dzień wcześniej w Meteostancji podejście na plateau na nocleg. Nocleg w namiotach na Plateau.
  7. Dzień 7 – atak szczytowy na Kazbek (5047 m n.p.m.) i powrót do Meteostancji. W przypadku udanego ataku szczytowego dzień wcześniej – zejście do Stepancmindy. Nocleg w namiotach lub w Meteostancji lub w pensjonacie.
  8. Dzień 8 – Przejazd Gruzińską Drogą Wojenną do Rosji do miejscowości Polana Azau (2300 m n.p.m.) u podnóża Elbrusa. Zakwaterowanie i nocleg w komfortowym hotelu.
  9. Dzień 9 – Dzięki dobrej aklimatyzacji z Kazbeku przyspieszamy akcję górską i od razu możemy ruszyć na Elbrus. Kolejką linową wjeżdżamy na wysokość „Beczek” 3600m, następnie czeka nas podejście z plecakami do schronu na 4200 m n.p.m. Po pozostawieniu w schronie plecaków wyjście aklimatyzacyjne „na lekko” powyżej Skał Pastuchowa na ok. 4800-1000m. Nocleg w schronie.
  10. Dzień 10 – W razie dobrej formy i aklimatyzacji atak szczytowy na Elbrus. Nocleg w schronie na 4200 m n.p.m.
  11. Dzień 11 – W zależności od sytuacji zjazd kolejką na Polanę Azau lub w nocy/nad ranem kolejna próba ataku szczytowego na Elbrus. Nocleg w schronie na 4200 m n.p.m. lub w razie zdobycia szczytu dzień wcześniej w hotelu.
  12. Dzień 12 – Zjazd kolejką na Polanę Azau. Czas wolny do dyspozycji uczestników. Możliwość wspólnego wyjścia do lokalnej knajpki. Nocleg w hotelu.
  13. Dzień 13 –Dzień rezerwowy na wypadek niepogody na którymś ze szczytów. Nocleg w schronie, namiocie lub w hotelu/pensjonacie, w zależności od tego, w którym momencie programu i w jaki sposób dzień ten zostanie wykorzystany. Możliwość wycieczki fakultatywnej.
  14. Dzień 14 – Rano wyruszenie w drogę powrotną do Tbilisi. Wieczorem przyjazd na miejsce. Czas wolny, możliwość wspólnego wyjścia na miasto. Nocleg w komfortowym hostelu w centrum.
  15. Dzień 15 – Wcześnie rano przejazd na lotnisko w Tbilisi. Wylot do domów.

Cena wyjazdu zawiera

  • opiekę lidera BluEmu podczas całego wyjazdu
  • opiekę jednego prowadzącego na trzy, maksymalnie cztery osoby podczas działalności powyżej Meteostancji na Kazbeku oraz jednego prowadzącego na cztery, maksymalnie pięć osób podczas ataku szczytowego na Elbrus;
  • wymienione w programie noclegi w miejscowościach u podnóża gór – w pensjonacie  w Stepantsmindzie oraz w hotelu na Polanie Azau – z wyżywieniem (śniadanie, obiadokolacja);
  • nocleg w hostelu w Tbilisi ze śniadaniem;
  • ujęte w programie noclegi w namiotach zapewnionych przez BluEmu na terenie Meteostancji i na Plateau
  • ujęte w programie noclegi w schronach na Elbrusie
  • wyżywienie w trakcie akcji górskiej (śniadanie, obiadokolacja) w standardzie turystycznym przygotowywane wspólnie z prowadzącymi(i) wyprawę (w tym sprzęt do gotowania oraz gaz). Wyżywienie dostępne jest w wersji mięsnej oraz jarskiej (zawiera rybę). Inne wersje (np. wegańska, bezglutenowa) są dostępne po odpowiednio wczesnym poinformowaniu i za dopłatą;
  • wymienione w programie transfery lokalne: z Tbilisi  do Stepancmindy, ze Stepancmindy na Polanę Azau,  z Polany Azau do Tbilisi, a następnie na lotnisko;
  • transfer samochodem terenowym ze Stepancmindy na wysokość cerkwi Tsminda Sameba i z powrotem po zakończeniu akcji górskiej na Kazbeku
  • transport bagażu (1 sztuka, max. 10kg) na grzbiecie koni z Gergeti do Meteostancji lub do miejsca, dokąd pozwolą warunki
  • przejazdy kolejką linową ujęte w programie
  • wsparcie w uzyskaniu wizy i vouchera do Rosji;
  • ubezpieczenie KL i NNW przez cały czas wyjazdu (podczas pobytu w górach ubezpieczenie obejmujące sporty wysokiego ryzyka);
  • pamiątkową koszulkę oraz buff;
  • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena wyjazdu nie zawiera

  • kosztów przelotu lub przejazdu do Tbilisi i z powrotem;
  • kosztów wizy i vouchera do Rosji;
  • wyżywienia poza śniadaniem w Tbilisi;
  • innych kosztów dodatkowych, np.: wycieczek fakultatywnych, nie ujętych w programie przejazdów kolejką, noclegów czy posiłków, przewozu dodatkowych bagaży na grzbietach zwierząt, usług tragarzy wysokościowych, osobistych zakupów;
  • kosztów indywidualnych transferów z lub na lotnisko w przypadku przylotu lub wylotu o innej porze niż większość grupy;

 

Sprzęt