Via ferrata Zugspitze
Czym jest via ferrata? Coraz więcej turystów zadaje sobie to pytanie wraz z zyskiwaniem formy aktywności, jaką jest chodzenie po via ferratach, na popularności. Coraz więcej osób interesuje się via ferratami.
Via ferraty to w dosłownym tłumaczeniu z włoskiego „żelazne drogi”. Najprościej via ferraty można opisać jako szlaki kwalifikowanej turystyki górskiej, wyposażone w sztuczne ułatwienia, takie jak stalowe liny, kotwy czy drabinki, poprowadzone w terenie, który pozbawiony tych ułatwień byłby dostępny tylko dla wspinaczy. Via ferraty umożliwiają nam zatem pokonywanie skalnych ścian czy grani z użyciem wspomnianych powyżej sztucznych ułatwień oraz sprzętu asekuracyjnego przeznaczonego do chodzenia po via ferratach. Via ferraty możemy pokonywać nie będąc wspinaczami, a więc nie poświęcając sporej części życia specjalistycznemu treningowi fizycznemu i technicznemu, nie posiadając wiedzy i umiejętności z zakresu zakładania punktów asekuracyjnych czy budowy stanowisk asekuracyjnych.
Chodzenie po via ferratach wymaga jedynie podstawowych umiejętności przemieszczania się w eksponowanym terenie. Choć w przypadku najtrudniejszych via ferrat z pewnością doświadczenie wspinaczkowe będzie przydatne, to łatwe via ferraty przejdzie każda przeciętnie sprawna i zdrowa osoba bez przygotowania wspinaczkowego. Po via ferratach mogą wspinać się nawet dzieci, jeśli tylko ich wzrost pozwala im dosięgnąć do stopni, chwytów czy lin, ułatwiających pokonanie trasy via ferratą.
Pod względem technicznym turystyka via ferratowa jest bardzo prosta. Na via ferratach używamy uprzęży wspinaczkowej, kasku wspinaczkowego oraz zestawu dwóch specjalnych lonży via ferrata, które przypinamy do ułatwień zabezpieczających via ferratę, najczęściej odcinków stalowej liny biegnącej wzdłuż via ferraty. Lonże via ferratą wpinamy do lin na zmianę tak, aby zawsze pozostawać przypiętym co najmniej jedną lonżą via ferratą. Lonże via ferratą wyposażone są dodatkowo w absorber, zapobiegający urazom kręgosłupa wskutek szarpnięcia w razie na via ferracie upadku i zawiśnięcia na lonży via ferratą. Chodzenie po via ferratach jest więc bezpieczną formą turystyki.
Opis
Via ferraty to w tłumaczeniu z języka włoskiego, gdzie powstała idea tych tras turystycznych, żelazne drogi. Via ferraty to trasy turystyczne poprowadzone w górach w terenie trudno dostępnym. Dzięki zamontowanym na via ferratach sztucznym ułatwieniom takim jak stalowe liny, szczeble, drabinki czy kotwy, via ferraty umożliwiają turystom pokonywanie ścian i grani skalnych, które pozbawione tych ułatwień byłyby dostępne wyłącznie dla wytrawnych wspinaczy lub nawet w ogóle niemożliwe do przejścia.
Chodzenie po via ferratach nie wymaga specjalistycznego przygotowania. Pod względem technicznym turystyka via ferratowa jest prosta jak chodzenie po parku linowym. Dlatego na via ferraty można zabierać także dzieci, jeżeli tylko ich wzrost pozwala na dosięgnięcie metalowych ułatwień zamontowanych na via ferracie. Jednak na trudne via ferraty powinny się wybierać tylko osoby z doświadczeniem na łatwiejszych trasach via ferrata, a najlepiej także z pewnym doświadczeniem wspinaczkowym i opanowaniem technik wspinaczki, co przyda się na trudniejszych via ferratach. Trudności via ferrat określa się na skali od A do G.
Aby wspinać się na via ferratach musimy posiadać tylko uprząż wspinaczkową na via ferraty, kask wspinaczkowy na via ferraty oraz specjalny zestaw dwóch lonży via ferrata. Lonże via ferrata wpinamy na zmianę do odcinków stalowej liny poprowadzonej wzdłuż trasy, ewentualnie innych metalowych ułatwień. Dzięki temu cały czas jesteśmy asekurowani lonżą via ferrata. Lonża via ferrata posiada także specjalny absorber, który chroni przed uszkodzeniem kręgosłupa przy szarpnięciu w razie upadku z via ferraty i zawiśnięcia na lonży via ferrata.
Grupa
Czas
Góry
Aktywność
Zespoły
Cena
Kraj
Poziom
Program wyjazdu
Dzień 1 – dojazd we własnym zakresie do miejscowości Lermoos w Austrii przy granicy niemieckiej, u stóp Zugspitze. Możliwość dojazdu z prowadzącym wyprawę, wyjazd wcześnie rano z Krakowa. Nocleg w namiotach na campingu.
Dzień 2 – przejazd na stronę niemiecką, wyruszenie nad ranem z parkingu w Grainau na Zugspitze. Szlak najpierw wiedzie przez sławny malowniczy wąwóz Höllentalklamm, następnie urozmaiconym terenem: najpierw podejściem trekkingowym, później pierwszym łatwym trawersem o charakterze via ferraty, następnie prostym, lecz często wymagającym użycia raków lub raczków lodowcem Höllentalferner, dalej widokową, choć nietrudną (wycena B/C na skali od A do F) via ferratą oraz w górnych partiach skalną granią, aż na szczyt, na którym spotykamy cywilizcję pod postacią schroniska, kolejki i licznych wywiezionych nią turystów. Następnie zjazd kolejką linową nad jezioro Eibsee i dalej tramwajem linowym w rejon parkingu. Cały atak szczytowy powinien zająć ok. 8-10h. Następnie przejazd na camping do Lermoos na nocleg.
Dzień 3 – rano zwiedzanie miasteczka i okolicy, następnie powrót do domów. Dla chętnych możliwość powrotu samochodem do Polski z prowadzącymi wyprawę.
Cena wyjazdu zawiera
- opiekę 1 prowadzącego na 3 – maksymalnie 4 osoby
- 2 noclegi na campingu w Lermoos w namiotach zapewnionych przez BluEmu
- śniadania w standardzie turystycznym na campingu w Lermoos w sobotę i niedzielę
- wypożyczenie sprzętu via ferratą: kask, uprząż, lonża via ferratą
- bilety na zjazd kolejką z Zugspitze po wejściu na szczyt
- ubezpieczenie rozszerzone o uprawianie sportów wysokiego ryzyka
- składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena wyjazdu nie zawiera
- dojazdu do miejscowości Grainau w Niemczech i Lermoos w Austrii oraz powrotu
- opłaty klimatycznej na campingu
- ew. wycieczek fakultatywnych, posiłków nie ujętych w programie
Sprzęt
Galeria
Termin
Zapisz się
Co to są via ferraty? Trafnie oddaje to tłumaczenie ich nazwy na język polski: żelazne drogi. Są to wymagające trasy turystyczne, wytyczone w terenie, który gdyby nie umieszczone na nim sztuczne ułatwienia byłby możliwy do przejścia tylko dla wytrawnych wspinaczy, a może w ogóle niemożliwy do pokonania. Dzięki stalowym zamocowanym do skały elementom takim jak liny, stopnie, drabinki, kotwy i inne, jak również dzięki asekuracji, takie szlaki może pokonać także zwyczajny śmiertelnik.
Fot. Aleksandra Dzik
Fot. Aleksandra Dzik
W Europie jest wiele szlaków via ferrata. Niestety w Polsce, choć rejonów skalnych nie brakuje, niemal nie ma via ferrat. W Polsce jest tylko jedna via ferrata i to bardzo krótka. Na szczęście wiele via ferrat znajduje się w Europie. Trasy via ferrata znajdują się nawet w sąsiadujących z Polską krajach jak Czechy i Słowacja. Jeśli szukamy dłuższych via ferrat o bardziej wysokogórskim charakterze, to możemy wybrać się do krajów alpejskich, gdzie znajdziemy mnóstwo tras via ferrata o różnym stopniu trudności.
Spośród naszych sąsiadów trasy via ferrata oferują też Niemcy. Zugspitze, najwyższy szczyt Niemiec, oferuje trasę będącą połączeniem trekkingu, alpinistycznego przejścia po łatwym lodowcu oraz wysokogórskiej, niezbyt trudnej ale za to długiej via ferraty. Zugspitze liczy 2962m n.p.m., a więc brakuje mu niewiele aby być trzytysięcznikiem. Ponad okolicznymi pasmami góruje jednak przede wszystkim pod względem atrakcyjności wejścia via ferratą.
Fot. Aleksandra Dzik
Fot. Aleksandra Dzik
Trasa via ferrata na Zugspitze jest wymagająca, tak pod względem technicznym jak i kondycyjnym, ale nie na tyle, aby nie dał sobie na niej rady przeciętny turysta górski. Jest to zatem idealna wycieczka via ferrata dla osób, które jak dotąd wędrowały tylko po niskich górach, a teraz chcą się bardziej rozwinąć. Na Zugspitze będą mogły pokonać pierwszą via ferratę, skalną grań, lodowiec oraz pierwszy raz osiągnąć wysokość ok. 3000 m n.p.m. Żaden odcinek tej trasy via ferrata nie jest szczególnie trudny czy męczący. W związku z możliwością zjazdu kolejką nie trzeba ponadto schodzić via ferratą w dół. To duże ułatwienie szczególnie dla osób początkujących, dla których wejście via ferratą na Zugspitze jest poważnym wyzwaniem górskim, wkładają w wędrówkę via ferratą w górę wszystkie siły i zejście via ferratą odbywałoby się dla nich już na rezerwach energetycznych. Tymczasem po pokonaniu via ferraty napotkamy na szczycie Zugspitze stację kolejki linowej, którą zjeżdżamy na dół w rejon parkingu.
Wejście via ferratą na Zugspitze to zatem idealna trasa via ferrata dla osób, które chciałyby przeżyć pierwszą swoją przygodę wysokogórską. Jednak również turyści zaawansowani na pewno nie będą zawiedzeni tą trasą via ferrata, zaś widoki, które zapierają dech w piersiach, spowodują, że niejedna osoba zechce wrócić na inne via ferraty w rejonie Zugspitze.
Fot. Aleksandra Dzik